Ridge Meadows Minor Hockey: CELEBRATIONS

Welcome to our CELEBRATIONS page!  This is where we get to acknowledge the accomplishments of RMMHA players, coaches, teams and volunteers.  If you have an item that you would like to see added to this page, please contact communications@ridgemeadowshockey.com with details.

 

2010 / 2011 SEASON AWARDS

And the award goes to...

Our Awards Celebration was held Monday, Feb. 6th in conjunction with the Annual Financial Meeting.  Many thanks to those that came out to support our award recipients, and congratulations to all our award recipients and nominees from last season!


Most Outstanding Goaltender A1 - Jordan Eggert
Most Outstanding Goalie A2/A3 - Nathan Ollmann
Most Successful Rep Team - Bantam A1
Most Successful House Team - Atom C3

Most Dedicated Player, Tyke - Jordan Meech
Most Dedicated Player, Novice - Jakob Eyre

Most Outstanding Player, Atom A1 - Damian Richards
Most Outstanding Player, Atom A2/A3 - Sean Butler
Most Outstanding Player, Atom C - Colby Larson
Most Valuable Goalie, Atom C - Josh Douglas

Most Outstanding Player PeeWee A1 - Colton Beard
PeeWee A2/A3 Division MVP - Liam McCloskey
Most Valuable Goalie, PeeWee C - Jamie Bennett
Most Outstanding Player, PeeWee C - Zach Maynard

Most Outstanding Player, Bantam A1 - Mike Podschadly
Most Outstanding Player, Bantam A2/A3 - Curtis Moran
Most Outstanding Player, Bantam C - Halen Cordoni
Most Outstanding Goalie, Bantam C - Logan Smith

Most Outstanding Player Midget A2/A3 - Robert Bewcyk
Most Outstanding Player, Midget C - Brendan Roberts
Most Outstanding Goalie, Midget C - Adrian Bernardino

Most Outstanding Player, Juvenile - Brenden Vogt

"Digger" Award for Overcoming Adversity - Jaxon Jonat
Most Sportsmanlike Player - Callum Wood
Youth Leadership - Keven Kuxhouse

Coach of the Year, House - Ryan Douglas
Coach of the Year, Rep - Steve DiCastri
Manager of the Year - David Riddell
Official of the Year - Matt Leitch
Hockey Citizenship Award - Evelyn Pederson

 

For photos, please go to the 2010 - 2011 Season Awards on the Photo Album page.



 




Congratulations to the Atom A1 Rustlers for their 1st place finish in the Seattle Ice Breaker Tournament!


 


Congratulations to Nicholas Pochailo!
  Nicholas received a PCAHA Midget Scholarship Award for outstanding academic achievement and community/school service combined with hockey participation.


 


Congratulations to the Bantam A3 Rustlers and the Juvenile A1 Rustlers!  Both teams successfully made it through their playoff rounds and were off to Provincials!  The Juvenile A1 team played well for the home town crowd as RMMHA hosted the Provincial Championships at that level, while the Bantam A3 team were off to Smithers, BC and came away with the Sportsmanship Plaque!
 



Congratulations as well to the Juvenile Tournament Committee who were presented with a Recognition Award from BC Hockey for very successfully hosting the 2011 Juvenile A Provincial Championships.


 


*****  

Congratulations to the Banner Winners:

Midget C6 Like a C6  - Red Group Banner

Bantam A1 Rustlers  - Flight 2

PeeWee A1 Rustlers - Presidents Series
PeeWee A3 Rustlers - Presidents Series
PeeWee C2 Demons - Green Group

Atom A2 Rustlers - Presidents Series
Atom A3 Rustlers - Presidents Series
Atom C5 - Red Group Banner
Atom C6 - Group Banner



And some very close, hard played games by:
PeeWee C4 in the final Blue Group Banner game - ended up as a 6-5 loss in the 2nd Overtime
PeeWee C5 in the final Red Group Banner game


*****  

Congratulations to teams participating in Spring Tournaments:

Bantam C1 won the 34th Annual PoCo International Bantam Tournament with a final game going to Double Overtime!

PeeWee C3 Spartans took 3rd Place in their tournament in Mission.

PeeWee A3 Rustlers took 3rd Place in the Coquitlam Tournament.


Atom C5 won their division at the Kelowna Meltdown Spring Tournament.
 
 


 *****  

Awards for Coach of the Year, Manager of the Year and Citizen of the Year were presented at an Appreciation Night on March 29th, 2011.  Award nominees and recipients are as follows:

Coach of the Year - House Nominees:
Lucio Nicolato, Jeff Bradley, Doug Maynard, Mike Bennie, Phils Stranger, Curtis Wadell, Don Green, Troy Corrigan, Kevin Innes, Kevin Parkinson, Kevin McConachie, Gord Hordysky, Bob Dieth, Bob Graham, Andrew Carr, Jeff Adams, Cora Bell, Dave Jakeway, Mike Serr, Ed Russell, Ryan Douglas Gord Lazarowhich, Nis Schmid, Tom Blake, Warren McIlvain, Marc Downey, Marc Campbell, Randy Ignatief, Greg Pierce, Kartar Janzen 
Award Recipient:  Ryan Douglas


Coach of the Year - Rep A & B Nominees:

Mitch Bartley & Kevin Messam, Ron Murphy, Steve DiCastri, Greg Pierce, Brain Zubick/Gary Frandsen, Cutis Wadell, Steve Jannson, Dave Denny, Mike Kujula, Rob Sheridan, Leo Feurguson 
Award Recipient:  Steve DiCastri


Manager of the Year Nominees:
Scott Murphy, Krista Quinn, David Riddell, Kim Bloom, Delee Labelle, Blaine Hallman, Laura MacKay, Tamara Gardner, Evelyn Pederson, Leanne, Speiss, Bonnie Crockett, Penny Butler, Annie Walls, Heather Blower, Brent Boatter, Lisa Brodowski 
Award Recipient:  David Riddell


Citizen of the Year Nominees:
Evelyn Pederson, Tricia Liversidge, Yazdan Salar-Arefi, Earl Bloom, Eric Arskey, Jen and Ed Russell, Karen Kuxhouse 
Award Recipient:  Evelyn Pederson


 


***** 

Congratulations to teams on their placing in Christmas Tournaments!

ATOM A1 RUSTLERS won GOLD in the Portland Jr Hawks Tournament

PEEWEE A2 RUSTLERS took SILVER in the Chilliwack Tournament

PEEWEE C4 SPITFIRES played in the Aldergrove Tournament and WON an exciting last game in a SHOOTOUT

BANTAM A2 RUSTLERS won SILVER in the Langley Tournament
 


*****

Congratulations to Spencer Levan, RMMHA Midget A1 coach, on receiving the Paul Harris Award!  Spence was recognized recently for his exemplary service and long time commitment to minor hockey.  Check out the full story in the Maple Ridge Times on-line.

Congratulations, Spence, and thank you for your dedication and commitment to RMMHA!

*****


*****

Congratulations to the 09/10 Atom C3 Warriors who were chosen to perform on the pre-game show Scotiabank Hockey Tonight on October 23/10 welcoming viewers from across the country to Hockey Night in Canada!  Check out the full story in the Maple Ridge News on-line.

*****

 


2009 / 2010 SEASON AWARD NOMINEES

And the award goes to...

Our Awards Celebration was held Friday, September 10th in conjunction with the Ridge Meadows Flames home opener at Cam Neely Arena.  Many thanks to those that came out to enjoy the event, and congratulations to all our award recipients and nominees!

Most Outstanding Goaltender - A1 Nominees:
     Jeff Smith
     Connor Healey
     Kyle Frandsen
Award Recipient:  Jeff Smith

Most Outstanding Goalie -  Rep A2 & 3 Nominees:
     Steven Freeman
     Mick Jackson
     Sky Buller
Award Recipient: Mick Jackson & Sky Buller

Most Successful Rep Team Nominees:
     Atom A1
     Bantam A3
     Midget A1
Award Recipient: Bantam A3

Most Successful House Team:
Award Recipient:  Atom C4

Most Dedicated Novice Player:
     Joshua Mainhout
     Ben Williams
Award Recipient: Ben Williams

Most Outstanding Player - Atom A1:
     Brayden Szabados
     Darian Sommerfeld
Award Recipient: Darian Sommerfeld

Most Outstanding Player - Atom A2:
Award Recipient: Quinn Sabyan

Most Outstanding Player - Atom C:
Award Recipient:  Damian Richards

Most Valuable Goalie - Atom C:
Award Recipient: Evan Allen

Most Outstanding Player - PeeWee A1:
     Luke Allard
     Parker Colley
     Tristan Tressel
     Quentin Magnuson
Award Recipient: Tristan Tressel

MVP - PeeWee A2 & 3:
     Logan Bourguignon
     Brendan Halstrom
     Brady Surbey
Award Recipient: Logan Bourguignon

Most Valuable Goalie - PeeWee C:
Award Recipient: Adam Derochie

Most Outstanding Player - Bantam C:
Award Recipient: Brayden Cummings

Most Outstanding Player - Bantam A1:
Award Recipient: Michael Bell

Most Outstanding Player - Bantam A2 & 3:
Award Recipient: Tyler O'Neill

Most Valuable Goalie - Bantam C:
     Travis Quick
     Michael Cardarelli
     Orlando Kolebaba
Award Recipient: Orlando Kolebaba

Most Outstanding Player - Midget A1:
Award Recipient: Paul Piluso

Most Outstanding Player - Midget A2 & 3:
Award Recipient: Mike Meagher

Most Outstanding Player - Juvenile A:
Award Recipient: Jesse Rougeau

Coach of the Year - House:
     Troy Stordy, Atom C6
     Claudio Bourtignon, Bantam C4
     Ron Murphy, Atom C4
     Curtis Waddell, PeeWee C
Award Recipient: Troy Stordy

Coach of the Year - Rep A & B:
     Ed Moulton, Bantam A3
     Spence Levan, Midget A1
     Giorgio Nicolato, Atom A1
     Steve DiCastri, Bantam A1
Award Recipient: Ed Moulton

Manager of the Year:
     Evelyn Pederson, Atom A2 & PeeWee A3
     Lois Bruce, Bantam A3
     Fred Won, PeeWee A2
Award Recipient: Lois Bruce

Official of the Year:
     Tyler Stefurak
     Brandon Davies
     Matt Leitch
Award Recipient: Brandon Davies

Hockey Citizenship Award:
Award Recipients: Brek Stewart & Dave Knight

"Digger" Award - Overcoming Adversity:
     Joe Szabados
     Andre Pelletier
Award Recipient: Andre Pelletier

Most Sportsmanlike Player:
Award Recipient: Joe Sheridan

For photos, please go to the 2009 - 2010 Season Awards on the Photo Album page.

Once again - Congratulations to all our Nominees and Award Recipients!!