2014 Schedule | Contact Us | Media | Tickets | Videos | Contact
   Rugby Canada National Championship Festival:
Recent Headlines
(08/10/2014) 2014 NATIONAL FESTIVAL STREAMING, SCHEDULE AND RESULTS DAY 5
(08/09/2014) 2014 NATIONAL FESTIVAL STREAMING, SCHEDULE AND RESULTS DAY 4
(08/07/2014) 2014 NATIONAL FESTIVAL STREAMING, SCHEDULE AND RESULTS DAY 3
(08/06/2014) COMPLETE FESTIVAL STREAMING SCHEDULE AND DAY 2 RESULTS
(08/04/2014) COMPLETE FESTIVAL STREAMING SCHEDULE AND DAY 1 RESULTS
(07/27/2014) THREE COMOX GIRLS SELECTED TO BC U18
(06/26/2014) NATIONAL CHAMPIONSHIP FESTIVAL 2014 SCHEDULE ANNOUNCED
(08/11/2013) ONTARIO BLUES DAY FIVE RECAP
(08/11/2013) NATIONAL FESTIVAL WRAPS UP AT UBC
(08/11/2013) 2013 FESTIVAL STREAMING SCHEDULE
Go To Archives
HOW THE WEST WAS WON
Tuesday, August 16, 2011 - Submitted by Andrew Smith from Vancouver
Kamloops, BC: British Columbia's Under-16 Men's Elite Youth Sevens team are 2011 Western Canada Summer Games champions. After going undefeated in pool play and downing Manitoba 32-0 in the semifinals, BC ran rampant in the gold medal game on Sunday afternoon, defeating Saskatchewan 41-5.

Spencer Miller of Yale Secondary was especially ruthless in the championship match, accounting for nearly half of BC's points with a four-try performance. Tomasi Vataiki (Richmond RFC), Evan Cambridge (Castaway Wanderers RFC) and Marshall Fuller (Capilano RFC) also crossed over for BC with Giuseppe Du Toit (Shawnigan Lake School) tacking on three conversions.

"The final was a great team effort with both our starters and replacements having a big impact on the game," said BC head coach Shane Thompson. "The boys continued to improve right through to the last game today. I couldn't be any happier with the way this team has supported each other and put the team before themselves."

BC went 6-0 during the double round-robin competition defeating Manitoba, Alberta and Saskatchewan. BC allowed just 26 points against in the pool games while producing 154 points in offence.

"These guys played some outstanding sevens rugby combining individual talent with team structure," added Thompson. "I believe the performance combined with the result again shows that teams need to practice and play seven-a-side rugby to be successful on a consistent basis."


Day One Results - Thursday, August 11th

BC  24 - 14 Alberta
Tries: Tomas Vataiki, Luke Zandbergen, Evan Cambridge, Spencer Miller
Conversions: Guiseppe du Toit x2

BC 24 - 0 Saskatchewan
Tries: Guiseppe du Toit, Spencer Soltan, Harjun Gill, Spencer Loughlin
Conversions: Guiseppe du Toit x2

BC 38 - 5 Manitoba
Tries: Luke Zandbergen, Tomasi Vataiki, Marshall Fuller x2, Spencer Miller x2
Conversions: Guiseppe du Toit x3, Spencer Miller


Day Two Results - Friday, August 12th

BC 17 - 0 Saskatchewan
Tries: Spencer Miller, Luke Zandbergen, Spencer Loughlin
Conversions: Harjun Gill

BC 34 - 0 Manitoba
Tries: Spencer Miller, Marshall Fuller, Spencer Soltan, Luke Zandbergen x3
Conversions: Guiseppe Du Toit x2

BC 17 - 7 Alberta
Tries: Marshall Fuller, Luke Zandbergen, Tomasi Vataiki
Conversions: Guiseppe Du Toi


Day Three Results - Saturday, August 13th

Semifinal: BC 32 - 0 Manitoba
Tries: Spencer Miller x2, Evan Cambridge, Spencer Loughlin x2, Giuseppe Du Toit
Conversions: Du Toit


Day Four Results - Sunday, August 14th

Gold Medal Final: BC 41 - 5 Saskatchewan
Tries: Spencer Miller x4, Tomasi Vataiki, Evan Cambridge, Marshall Fuller
Conversions: Giuseppe Du Toit x3

---

British Columbia WCSG Roster

Player (Club/ School/ Region)
1. Evan Cambridge (Castaway Wanderers/ Oak Bay High School/ South Island)
2. Noah Dobson (Cowichan RFC/ Cowichan Secondary School/ North Island)
3. Guiseppe Du Toit (Shawnigan Lake School/ North Island)
4. Marshall Fuller (Capilano RFC/ Collingwood School/ Vancouver North)
5. Harjun Gill (Richmond RFC/ St. George’s School/ Vancouver West)
6. Spencer Loughlin (Yale Secondary School/ Valley East/ BCRU Provincial team)
7. Spencer Miller  (Yale Secondary School/Valley East)
8. Spencer Soltan (Shawnigan Lake School/BCRU Provincial team)
9. Tomasi Vataiki (Richmond RFC/ Hugh McRoberts Secondary/ Van West)
10. Luke Zandbergen (Surrey Beavers Athletic Association/ Lord Tweedsmuir Secondary/ Valley West)

BC Team Staff
Head Coach: Shane Thompson
Manager: Graham Hawkins

BC Elite Youth Sevens
As a result of rugby sevens being included into the Olympic Games for 2016, the BC Elite Youth Sevens program was developed by the British Columbia Rugby Union to identify, train and develop athletes who can go on to represent their regions, provinces and national teams at age grade and international competitions.

 
Player Team Points
VIEW FULL LIST »  
Player Team Tries
VIEW FULL LIST »  
MORE VIDEOS